
Spenat ’Samos H’
Spenat ’Samos H’
Ange din e-postadress nedan så meddelar vi dig när produkten finns i lager! Din e-postadress sparas i upp till 180 dagar.
Låga priser
Snabb leverans
Allt du behöver för din odling
Spenat ’Samos H’ är en tidig och högavkastande hybrid som passar särskilt väl för odling både tidig vår och sen höst. Plantan bjuder på fylliga, ovala och mörkgröna blad med stark vitalitet – ett utmärkt val när du vill leverera kvalitet och mängd. Sorten har god resistens mot mjöldagg, vilket ökar säkerheten vid odling i varierande väderlekar. När du väljer ’Samos H’ får du en spenatsort som växer snabbt, ger tidig skörd och ger en jämn plantbild med stark tillväxtkraft. De breda bladen är egenskapade för att användas färska i sallader och smoothies eller lätt förvällda som näringsrik grönsak – perfekt för kunder som vill odla effektivt och med hög kvalitet. För bästa resultat bör fröna sås i väldränerad, näringsrik jord och i ett soligt till något skuggigt läge. Håll jorden jämnt fuktig under groningen och gallra plantorna tätare för att få blad av bra storlek och kvalitet. Eftersom ’Samos H’ är snabbväxande rekommenderas skörd redan tidigt – ju tidigare du skördar, desto saftigare blir bladen.
Allt till din odling
Hos oss hittar du även ett noga utvalt sortiment av odlingstillbehör som gör din odlingsresa enklare och mer framgångsrik. Från krukor och såjord till näring och märkpinnar – vi har allt du behöver för att skapa en komplett odlingsmiljö hemma.

Växtnäring

Blomfröer
.png)







