
Paprika 'Astor' F1
Paprika 'Astor' F1
Finns ej i lagret
Ange din e-postadress nedan så meddelar vi dig när produkten finns i lager! Din e-postadress sparas i upp till 180 dagar.
Låga priser
Snabb leverans
Allt du behöver för din odling
Paprika astor får 25-30cm långa paprikor med söt smak. Det börjar med mörkgröna paprikor som mognar till orange och får då sin sötare smak. De går även att skörda gröna. Perfekt att odla i stora krukor eller hinkar med näringsrik jord. Kom ihåg att binda upp. Vattna och gödsla regelbundet. Ta bort första fruktämnet för större skörd. Duscha ofta, vilket förhindrar insektsangrepp.
Latinskt namn: | Capsicum annuum |
Räcker till: | 2-3 Plantor |
Plantavstånd: | 45 |
Radavstånd: | 60 |
Växtläge: | Sol |
Planteringsdjup (cm): | 0,5 |
Fullvuxen höjd (cm): | 100 |
Allt till din odling
Hos oss hittar du även ett noga utvalt sortiment av odlingstillbehör som gör din odlingsresa enklare och mer framgångsrik. Från krukor och såjord till näring och märkpinnar – vi har allt du behöver för att skapa en komplett odlingsmiljö hemma.

Växtnäring

Blomfröer
.png)







