
Kokosfiber i block 8l
Kokosfiber i block 8l
Ange din e-postadress nedan så meddelar vi dig när produkten finns i lager! Din e-postadress sparas i upp till 180 dagar.
Låga priser
Snabb leverans
Allt du behöver för din odling
Kokosfiber i block avsedd för sådd av frön, plantering och omplantering inomhusväxter, blommor, lövblommor.
- 100% naturlig, ekologisk (tillverkad av kokosfibrer);
- Utan tillsats av gödselmedel.
- Längre kvarhållande av fukt;
- Smulig, med en lätt konsistens;
- Lättare absorption av syre av växterna;
- Snabbare utveckling av rötterna;
- Ingen vattenloggning.
Kokosnötskalsubstrat kan användas inte bara som odlingsmedium utan också som reptil eller kattskräp eller som substrat för odling av daggmaskar, sniglar eller svampar.
Kokosfibrer kan blandas i lika delar med trädgårdsjord och användas som mulch för växter och buskar.
Tips: placera briketten i en behållare, häll 20 till 25 liter rent vatten över den och låt stå i cirka 30 minuter. Rör om före användning.
Huvudingredienser: 100% mekaniskt strimlad kokosfiber.
Allt till din odling
Hos oss hittar du även ett noga utvalt sortiment av odlingstillbehör som gör din odlingsresa enklare och mer framgångsrik. Från krukor och såjord till näring och märkpinnar – vi har allt du behöver för att skapa en komplett odlingsmiljö hemma.

Växtnäring

Blomfröer
.png)







